Heats MENS 16 YEARS/OVER 50m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Chris FERGUSON | (82) | Stonehaven | 26.06 |
2. | Paul AIRZEE | (84) | Stonehaven | 26.76 |
3. | Craig ANDERSON | (83) | Stonehaven | 26.77 |
4. | Calum JACK | (84) | Garioch | 27.03 |
5. | Daniel CRABTREE | (84) | Tain | 27.27 |
6. | Neil STANFIELD | (84) | Nairn | 27.29 |
7. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 27.42 |
8. | James MORRIS | (84) | Forres | 27.50 |
9. | Rick WELLS | (61) | Easter Ross | 28.58 |
10. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 29.08 |
11. | Stuart MacKELLAR | (86) | Grantown | 29.12 |
12. | Gregory SMEDLEY | (85) | Ythan | 29.15 |
Final MENS 16 YEARS/OVER 50m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Chris FERGUSON | (82) | Stonehaven | 26.18 |
2. | Craig ANDERSON | (83) | Stonehaven | 26.44 |
3. | Paul AIRZEE | (84) | Stonehaven | 26.52 |
4. | Daniel CRABTREE | (84) | Tain | 26.91 |
5. | Neil STANFIELD | (84) | Nairn | 27.10 |
6. | James MORRIS | (84) | Forres | 27.80 |
7. | Rick WELLS | (61) | Easter Ross | 28.67 |
8. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 28.96 |
Heats MENS 14/15 YEARS 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jamie-R MacKENZIE | (86) | Inverness | 1:00.09 |
2. | Kevin MURISON | (86) | Westhill | 1:00.80 |
3. | Gregor OGSTON | (86) | Banchory | 1:00.96 |
4. | Tane JERICEVICH | (86) | Garioch | 1:00.98 |
5. | Stewart BROWN | (87) | Banchory | 1:01.40 |
6. | Paul TRUSSELL | (87) | Banchory | 1:01.77 |
7. | Billy LAIRD | (86) | Grantown | 1:02.11 |
8. | Paul MASSON | (86) | Westhill | 1:02.52 |
9. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 1:02.68 |
10. | Collin SMITH | (86) | Westhill | 1:02.99 |
11. | Ruaridh DANAHER | (87) | Easter Ross | 1:03.98 |
12. | David WALTON | (87) | Nairn | 1:04.84 |
12. | Craig THOMSON | (87) | Bridge O Don | 1:04.84 |
14. | Tim WHITCOMBE | (88) | Aberdeen Dol | 1:05.11 |
15. | Robert MORRIS | (87) | Orkney | 1:05.45 |
16. | Michael WILSON | (87) | Aberdeen Dol | 1:05.94 |
17. | David SCOTT | (87) | Thurso | 1:06.81 |
18. | David RENNIE | (86) | Garioch | 1:07.06 |
19. | Robert OAG | (86) | Orkney | 1:07.09 |
20. | Matthew SMEDLEY | (87) | Ythan | 1:07.93 |
21. | David SUTHERLAND | (87) | Thurso | 1:08.67 |
22. | Robert LAIRD | (87) | Grantown | 1:08.68 |
23. | Bryan SHEPHERD | (87) | Easter Ross | 1:08.94 |
24. | Fraser HALL | (87) | Delting | 1:10.20 |
25. | Oliver KEOWN | (87) | Banchory | 1:10.35 |
Final MENS 14/15 YEARS 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kevin MURISON | (86) | Westhill | 59.09 |
2. | Gregor OGSTON | (86) | Banchory | 59.16 |
3. | Jamie-R MacKENZIE | (86) | Inverness | 1:00.05 |
4. | Billy LAIRD | (86) | Grantown | 1:00.93 |
5. | Paul TRUSSELL | (87) | Banchory | 1:01.52 |
6. | Paul MASSON | (86) | Westhill | 1:02.19 |
7. | Stewart BROWN | (87) | Banchory | 1:02.24 |
8. | Tane JERICEVICH | (86) | Garioch | 1:02.99 |
Heats MENS 11 YEARS 100 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 1:10.91 |
2. | Scott KENNEDY | (90) | Aberdeen Dol | 1:11.24 |
3. | Paul BOEF | (90) | Cults Otter | 1:11.94 |
4. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 1:12.30 |
5. | Christopher COOK | (90) | Westhill | 1:13.75 |
6. | Ross MACDONALD | (90) | Cults Otter | 1:14.84 |
7. | Callum EASTON | (90) | Banchory | 1:14.85 |
8. | Duncan FROST | (90) | Cults Otter | 1:15.04 |
9. | Ross MACLAREN | (90) | Inverness | 1:16.23 |
10. | Hamish CRAKE | (90) | Grantown | 1:16.38 |
11. | Darren DUNCAN | (90) | Lochaber | 1:17.30 |
12. | Christopher WALSTER | (90) | Garioch | 1:18.06 |
13. | Jim COOK | (90) | Orkney | 1:18.18 |
14. | Keith WILLIAMSON | (90) | Delting | 1:18.28 |
15. | Graeme MORRISON | (90) | Tain | 1:18.38 |
16. | Euan SMITH | (90) | Aberdeen Dol | 1:18.94 |
17. | Alastair HAYNES | (90) | Forres | 1:21.33 |
18. | Blair GORDON | (90) | Banchory | 1:21.51 |
19. | Bryce SUTHERLAND | (90) | Orkney | 1:21.73 |
20. | Richard FRASER-WILSON | (90) | Garioch | 1:22.49 |
| Ewan BEESLEY | (90) | Upper Deesid | DIS T 1L. |
Final MENS 11 YEARS 100 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 1:09.29 |
2. | Paul BOEF | (90) | Cults Otter | 1:12.61 |
3. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 1:13.29 |
4. | Christopher COOK | (90) | Westhill | 1:15.68 |
5. | Ross MACDONALD | (90) | Cults Otter | 1:16.10 |
6. | Duncan FROST | (90) | Cults Otter | 1:16.13 |
7. | Callum EASTON | (90) | Banchory | 1:16.43 |
| Scott KENNEDY | (90) | Aberdeen Dol | DIS ST |
Heats MENS 12/13 YEARS 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 2:08.65 |
2. | Harry AKEHURST | (88) | Forres | 2:09.11 |
3. | Max SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 2:09.51 |
4. | Christopher CHASSER | (88) | Westhill | 2:10.25 |
5. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 2:11.10 |
6. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 2:13.20 |
7. | Kieran CAMERON | (88) | Elgin | 2:14.33 |
8. | James BYRNE | (89) | Westhill | 2:18.66 |
9. | Liam MACDONALD | (88) | Inverness | 2:18.79 |
10. | Alexander MICHALSKI | (89) | Banchory | 2:18.93 |
11. | Ewan MACKENZIE | (89) | Westhill | 2:20.06 |
12. | Gregor THURLOW | (88) | Stonehaven | 2:20.78 |
13. | Sean DAWSON | (88) | Elgin | 2:22.05 |
14. | Scott KEMP | (88) | Cults Otter | 2:22.59 |
15. | Lewis MATHERS | (88) | Bridge O Don | 2:23.60 |
16. | Simon DUNFORD | (88) | Cults Otter | 2:23.68 |
17. | Simon HARVEY | (89) | Broch | 2:24.57 |
18. | Jonathan GREIG | (89) | Aberdeen Dol | 2:26.03 |
19. | Steven SUTHERLAND | (89) | Peterhead | 2:27.05 |
20. | Michael ADAMS | (89) | Cults Otter | 2:27.19 |
21. | Andrew FARMER | (88) | Delting | 2:28.52 |
22. | Ross LUMSDEN | (88) | Westhill | 2:30.12 |
23. | Hamish BROWN | (89) | Banchory | 2:30.46 |
24. | William MOIR | (89) | Aberdeen Dol | 2:30.67 |
25. | Christopher WHITSON | (89) | Forres | 2:30.80 |
26. | Alan BENZIE | (89) | Aberdeen Dol | 2:30.86 |
27. | Robin WILL | (88) | Aberdeen Dol | 2:31.88 |
28. | Rowan FROST | (88) | Cults Otter | 2:31.91 |
29. | Lewis HENDERSON | (88) | Westhill | 2:32.20 |
30. | Stuart GRANT | (88) | Stonehaven | 2:32.34 |
31. | Andrew WHYTE | (89) | Aberdeen | 2:32.54 |
32. | Christopher WILSON | (89) | Aberdeen Dol | 2:32.72 |
33. | Kenny MORE | (89) | Inverness | 2:33.34 |
34. | Angus PORTEOUS | (88) | Cults Otter | 2:34.06 |
35. | Daniel TRAIL | (89) | Aberdeen Dol | 2:34.34 |
36. | Jonathon NEVE | (89) | Banchory | 2:35.05 |
37. | Ethan CASCARINO | (88) | Inverness | 2:35.79 |
38. | Simon PONSONBY | (90) | Stonehaven | 2:36.44 |
39. | Liam CAMERON | (89) | Westhill | 2:36.52 |
40. | Alastair MCKENZIE | (89) | Cults Otter | 2:37.77 |
41. | John EASTON | (89) | Banchory | 2:38.32 |
42. | Scott MCQUEEN | (89) | Inverness | 2:39.05 |
43. | sean BREEN | (90) | Bucksburn | 2:41.67 |
44. | Scott BARBOUR | (89) | Inverness | 2:41.90 |
45. | Alexander BONAR | (89) | Cults Otter | 2:42.26 |
46. | Sean ANDERSON | (89) | Broch | 2:46.37 |
Heats MENS 16 YEARS/OVER 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 2:04.50 |
2. | Andrew JAMESON | (81) | Aberdeen Dol | 2:09.28 |
3. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 2:09.79 |
4. | Neil STANFIELD | (84) | Nairn | 2:12.89 |
5. | Blair CARTMELL | (85) | Elgin | 2:14.88 |
6. | Calum JACK | (84) | Garioch | 2:14.91 |
7. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 2:18.55 |
8. | Chris ROY | (85) | Gordonstoun | 2:19.49 |
9. | Rick WELLS | (61) | Easter Ross | 2:22.91 |
10. | Stuart MacKELLAR | (86) | Grantown | 2:27.97 |
Final MENS 12/13 YEARS 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 2:06.01 |
2. | Harry AKEHURST | (88) | Forres | 2:06.63 |
3. | Max SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 2:09.34 |
4. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 2:11.18 |
5. | Christopher CHASSER | (88) | Westhill | 2:11.45 |
6. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 2:11.86 |
7. | Kieran CAMERON | (88) | Elgin | 2:16.84 |
8. | James BYRNE | (89) | Westhill | 2:20.28 |
Final MENS 16 YEARS/OVER 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Andrew JAMESON | (81) | Aberdeen Dol | 1:52.74 |
2. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 2:03.18 |
3. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 2:09.15 |
4. | Blair CARTMELL | (85) | Elgin | 2:12.29 |
5. | Neil STANFIELD | (84) | Nairn | 2:12.30 |
6. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 2:12.86 |
7. | Rick WELLS | (61) | Easter Ross | 2:21.88 |
Heats (Declared Winners) MENS 14/15 YEARS 400m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kevin MURISON | (86) | Westhill | 4:25.20 |
2. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 4:37.34 |
3. | Gregor OGSTON | (86) | Banchory | 4:37.77 |
4. | Jamie-R MacKENZIE | (86) | Inverness | 4:45.83 |
5. | Ruaridh DANAHER | (87) | Easter Ross | 5:00.18 |
6. | Paul MASSON | (86) | Westhill | 5:01.42 |
7. | Michael WILSON | (87) | Aberdeen Dol | 5:02.21 |
8. | David RENNIE | (86) | Garioch | 5:12.99 |
9. | Robert MORRIS | (87) | Orkney | 5:14.16 |
10. | Matthew SMEDLEY | (87) | Ythan | 5:15.08 |
11. | David SCOTT | (87) | Thurso | 5:15.45 |
12. | Robert OAG | (86) | Orkney | 5:16.36 |
13. | Bryan SHEPHERD | (87) | Easter Ross | 5:16.48 |
14. | Oliver KEOWN | (87) | Banchory | 5:22.60 |
15. | David SUTHERLAND | (87) | Thurso | 5:26.63 |
16. | Tane JERICEVICH | (86) | Garioch | 5:31.64 |
| Billy LAIRD | (86) | Grantown | DNF |
| Robert LAIRD | (87) | Grantown | DNF |
| Craig THOMSON | (87) | Bridge O Don | DIS T 15L. |
Heats (Declared Winners) MENS 11 YEARS 400 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Paul BOEF | (90) | Cults Otter | 5:24.44 |
2. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 5:28.78 |
3. | Duncan FROST | (90) | Cults Otter | 5:37.28 |
4. | Ross MACDONALD | (90) | Cults Otter | 5:48.23 |
5. | Christopher COOK | (90) | Westhill | 5:52.28 |
6. | Callum EASTON | (90) | Banchory | 5:54.04 |
7. | Scott KENNEDY | (90) | Aberdeen Dol | 5:58.92 |
8. | Euan SMITH | (90) | Aberdeen Dol | 6:07.31 |
9. | Jim COOK | (90) | Orkney | 6:09.46 |
10. | Blair GORDON | (90) | Banchory | 6:31.54 |
11. | Alastair HAYNES | (90) | Forres | 6:39.24 |
Heats (Declared Winners) MENS 12/13 YEARS 800m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 9:10.23 |
2. | Max SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 9:17.23 |
3. | Christopher CHASSER | (88) | Westhill | 9:17.29 |
4. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 9:33.88 |
5. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 9:45.74 |
6. | James BYRNE | (89) | Westhill | 10:16.40 |
7. | Jamie WHITEMAN | (88) | Garioch | 10:19.40 |
8. | Lewis MATHERS | (88) | Bridge O Don | 10:19.77 |
9. | Alexander MICHALSKI | (89) | Banchory | 10:26.62 |
10. | Simon DUNFORD | (88) | Cults Otter | 10:28.66 |
11. | Gregor THURLOW | (88) | Stonehaven | 10:37.09 |
12. | Alan BENZIE | (89) | Aberdeen Dol | 10:53.65 |
13. | William MOIR | (89) | Aberdeen Dol | 11:02.62 |
14. | Simon PONSONBY | (90) | Stonehaven | 11:11.97 |
15. | Liam CAMERON | (89) | Westhill | 11:34.09 |
16. | John EASTON | (89) | Banchory | 11:49.22 |
Heats (Declared Winners) MENS 16 YEARS/OVER 1500m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Andrew JAMESON | (81) | Aberdeen Dol | 15:43.75 |
2. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 18:04.24 |
| Ross OVENSTONE | (85) | Aberdeen Dol | DNF |
Heats (Declared Winners) MENS 12/13 YEARS 1500m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 17:35.27 |
2. | Max SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 17:54.23 |
3. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 18:14.77 |
4. | Ewan MACKENZIE | (89) | Westhill | 20:03.04 |
5. | Scott KEMP | (88) | Cults Otter | 20:13.75 |
6. | Rowan FROST | (88) | Cults Otter | 20:33.29 |
Heats MENS 16 YEARS/OVER 50m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 32.66 |
2. | Chris FERGUSON | (82) | Stonehaven | 32.73 |
3. | Paul AIRZEE | (84) | Stonehaven | 34.10 |
4. | Calum JACK | (84) | Garioch | 34.80 |
5. | Neil STANFIELD | (84) | Nairn | 34.95 |
6. | Alan RENNIE | (81) | Broch | 35.64 |
7. | Ross OVENSTONE | (85) | Aberdeen Dol | 36.26 |
8. | Gregory SMEDLEY | (85) | Ythan | 37.53 |
9. | Stuart MacKELLAR | (86) | Grantown | 37.84 |
10. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 38.80 |
| Daniel CRABTREE | (84) | Tain | DIS ST |
Final MENS 16 YEARS/OVER 50m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 32.15 |
2. | Chris FERGUSON | (82) | Stonehaven | 32.92 |
3. | Paul AIRZEE | (84) | Stonehaven | 34.09 |
4. | Neil STANFIELD | (84) | Nairn | 34.85 |
5. | Alan RENNIE | (81) | Broch | 35.26 |
6. | Calum JACK | (84) | Garioch | 35.36 |
7. | Ross OVENSTONE | (85) | Aberdeen Dol | 36.30 |
8. | Gregory SMEDLEY | (85) | Ythan | 38.12 |
Heats MENS 11 YEARS 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Paul BOEF | (90) | Cults Otter | 1:28.92 |
2. | Euan SMITH | (90) | Aberdeen Dol | 1:36.29 |
3. | Ewan BEESLEY | (90) | Upper Deesid | 1:37.30 |
4. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 1:37.32 |
5. | Graeme MORRISON | (90) | Tain | 1:37.44 |
6. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 1:38.20 |
7. | Bryce SUTHERLAND | (90) | Orkney | 1:39.50 |
8. | Joe WHITEMAN | (90) | Garioch | 1:41.22 |
9. | Ross MACLAREN | (90) | Inverness | 1:41.30 |
10. | Jim COOK | (90) | Orkney | 1:42.33 |
11. | Hamish CRAKE | (90) | Grantown | 1:43.19 |
12. | Keith WILLIAMSON | (90) | Delting | 1:43.47 |
13. | Scott KENNEDY | (90) | Aberdeen Dol | 1:44.91 |
14. | Christopher COOK | (90) | Westhill | 1:45.82 |
15. | Callum EASTON | (90) | Banchory | 1:47.47 |
16. | Ross MACDONALD | (90) | Cults Otter | 1:47.80 |
17. | Duncan FROST | (90) | Cults Otter | 1:49.76 |
18. | Alastair HAYNES | (90) | Forres | 1:55.48 |
19. | Blair GORDON | (90) | Banchory | 2:02.19 |
Final MENS 11 YEARS 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Paul BOEF | (90) | Cults Otter | 1:29.84 |
2. | Euan SMITH | (90) | Aberdeen Dol | 1:34.04 |
3. | Graeme MORRISON | (90) | Tain | 1:34.91 |
4. | Ewan BEESLEY | (90) | Upper Deesid | 1:36.71 |
5. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 1:37.15 |
6. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 1:38.39 |
7. | Joe WHITEMAN | (90) | Garioch | 1:39.10 |
8. | Bryce SUTHERLAND | (90) | Orkney | 1:40.63 |
Heats MENS 14/15 YEARS 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kevin MURISON | (86) | Westhill | 1:14.68 |
2. | Collin SMITH | (86) | Westhill | 1:14.99 |
3. | Jamie-R MacKENZIE | (86) | Inverness | 1:15.09 |
4. | Greg TOPP | (86) | Aberdeen Dol | 1:18.14 |
5. | Robert MORRIS | (87) | Orkney | 1:23.03 |
6. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 1:24.03 |
7. | Michael WILSON | (87) | Aberdeen Dol | 1:24.13 |
8. | Tim WHITCOMBE | (88) | Aberdeen Dol | 1:24.44 |
9. | Robert OAG | (86) | Orkney | 1:25.39 |
10. | Bryan SHEPHERD | (87) | Easter Ross | 1:25.50 |
11. | Robert LAIRD | (87) | Grantown | 1:25.99 |
12. | Ruaridh DANAHER | (87) | Easter Ross | 1:26.58 |
13. | David RENNIE | (86) | Garioch | 1:27.55 |
14. | Paul MASSON | (86) | Westhill | 1:27.84 |
15. | Jack FURNIVAL | (86) | Banchory | 1:30.81 |
16. | Fraser HALL | (87) | Delting | 1:31.89 |
17. | Oliver KEOWN | (87) | Banchory | 1:33.27 |
| Craig THOMSON | (87) | Bridge O Don | DIS SA 0L. |
| David SUTHERLAND | (87) | Thurso | DIS ST |
| Tane JERICEVICH | (86) | Garioch | DIS T 1L. |
Final MENS 14/15 YEARS 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Collin SMITH | (86) | Westhill | 1:11.81 |
2. | Kevin MURISON | (86) | Westhill | 1:12.44 |
3. | Jamie-R MacKENZIE | (86) | Inverness | 1:14.58 |
4. | Greg TOPP | (86) | Aberdeen Dol | 1:15.92 |
5. | Michael WILSON | (87) | Aberdeen Dol | 1:20.63 |
6. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 1:22.36 |
7. | Tim WHITCOMBE | (88) | Aberdeen Dol | 1:22.73 |
8. | Robert MORRIS | (87) | Orkney | 1:22.77 |
Heats MENS 16yrs/OVER 200m.BREASTSTROKE
Heats MENS 12/13 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Max SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 2:40.93 |
2. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 2:45.60 |
3. | Harry AKEHURST | (88) | Forres | 2:48.03 |
4. | Sean DAWSON | (88) | Elgin | 2:50.62 |
4. | Christopher CHASSER | (88) | Westhill | 2:50.62 |
6. | Jamie WHITEMAN | (88) | Garioch | 2:53.59 |
7. | Lewis MATHERS | (88) | Bridge O Don | 2:55.88 |
8. | Simon DUNFORD | (88) | Cults Otter | 2:57.73 |
9. | Steven SUTHERLAND | (89) | Peterhead | 2:58.59 |
10. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 3:00.58 |
11. | Alexander MICHALSKI | (89) | Banchory | 3:02.77 |
12. | James BYRNE | (89) | Westhill | 3:04.09 |
13. | Christopher WILSON | (89) | Aberdeen Dol | 3:05.05 |
14. | Ross LUMSDEN | (88) | Westhill | 3:05.61 |
15. | Angus PORTEOUS | (88) | Cults Otter | 3:06.34 |
16. | Alastair EDWARDS | (89) | Bridge O Don | 3:10.61 |
17. | Michael ADAMS | (89) | Cults Otter | 3:11.19 |
18. | Asa SINCLAIR | (88) | Thurso | 3:12.40 |
19. | Stuart GRANT | (88) | Stonehaven | 3:13.21 |
20. | Lewis HENDERSON | (88) | Westhill | 3:13.54 |
21. | Patrick MORRIS | (89) | Forres | 3:14.21 |
22. | Rowan FROST | (88) | Cults Otter | 3:16.27 |
23. | Ewan MACKENZIE | (89) | Westhill | 3:16.49 |
24. | Scott KEMP | (88) | Cults Otter | 3:17.68 |
25. | Duncan GREER | (88) | Lochaber | 3:18.13 |
26. | Robin WILL | (88) | Aberdeen Dol | 3:18.25 |
27. | Sean ANDERSON | (89) | Broch | 3:19.52 |
28. | Daniel TRAIL | (89) | Aberdeen Dol | 3:20.25 |
29. | Scott MCQUEEN | (89) | Inverness | 3:21.70 |
30. | Jonathan GREIG | (89) | Aberdeen Dol | 3:21.95 |
31. | Alan BENZIE | (89) | Aberdeen Dol | 3:22.24 |
32. | Christopher WHITSON | (89) | Forres | 3:22.66 |
33. | Jonathon NEVE | (89) | Banchory | 3:25.25 |
34. | Alexander BONAR | (89) | Cults Otter | 3:28.34 |
35. | John EASTON | (89) | Banchory | 3:30.43 |
36. | Ross ABEL | (89) | Elgin | 3:30.75 |
37. | William MOIR | (89) | Aberdeen Dol | 3:30.88 |
38. | sean BREEN | (90) | Bucksburn | 3:33.26 |
39. | Andrew WHYTE | (89) | Aberdeen | 3:34.80 |
40. | Scott BARBOUR | (89) | Inverness | 3:36.96 |
| Ethan CASCARINO | (88) | Inverness | DIS SA 0L. |
Final MENS 12/13 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Max SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 2:41.83 |
2. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 2:42.78 |
3. | Harry AKEHURST | (88) | Forres | 2:43.75 |
4. | Christopher CHASSER | (88) | Westhill | 2:49.56 |
5. | Jamie WHITEMAN | (88) | Garioch | 2:52.95 |
6. | Sean DAWSON | (88) | Elgin | 2:54.71 |
7. | Lewis MATHERS | (88) | Bridge O Don | 2:57.42 |
8. | Simon DUNFORD | (88) | Cults Otter | 3:05.37 |
Final MENS 16yrs/OVER 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 2:33.62 |
2. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 2:35.55 |
3. | Blair CARTMELL | (85) | Elgin | 2:42.50 |
4. | James MORRIS | (84) | Forres | 2:44.97 |
5. | Alan RENNIE | (81) | Broch | 2:46.09 |
6. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 2:53.46 |
Heats MENS 11 YEARS 50 Metres BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Christopher COOK | (90) | Westhill | 36.47 |
2. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 36.95 |
3. | Paul BOEF | (90) | Cults Otter | 38.17 |
4. | Jim COOK | (90) | Orkney | 38.63 |
5. | Ross MACLAREN | (90) | Inverness | 38.72 |
6. | Hamish CRAKE | (90) | Grantown | 38.76 |
7. | Christopher WALSTER | (90) | Garioch | 38.77 |
8. | Keith WILLIAMSON | (90) | Delting | 39.28 |
9. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 39.62 |
10. | Duncan FROST | (90) | Cults Otter | 40.01 |
11. | Callum EASTON | (90) | Banchory | 40.79 |
12. | Ewan BEESLEY | (90) | Upper Deesid | 40.83 |
13. | Euan SMITH | (90) | Aberdeen Dol | 41.17 |
14. | Scott KENNEDY | (90) | Aberdeen Dol | 41.33 |
15. | Bryce SUTHERLAND | (90) | Orkney | 43.92 |
16. | Darren DUNCAN | (90) | Lochaber | 44.15 |
17. | Ross MACDONALD | (90) | Cults Otter | 44.59 |
18. | Graeme MORRISON | (90) | Tain | 44.75 |
19. | Blair GORDON | (90) | Banchory | 45.90 |
20. | Alastair HAYNES | (90) | Forres | 46.89 |
21. | Richard FRASER-WILSON | (90) | Garioch | 47.12 |
Final MENS 11 YEARS 50 Metres BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Christopher COOK | (90) | Westhill | 36.04 |
2. | Paul BOEF | (90) | Cults Otter | 36.51 |
3. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 36.84 |
4. | Ross MACLAREN | (90) | Inverness | 37.80 |
5. | Jim COOK | (90) | Orkney | 38.43 |
6. | Hamish CRAKE | (90) | Grantown | 38.65 |
7. | Christopher WALSTER | (90) | Garioch | 38.87 |
8. | Keith WILLIAMSON | (90) | Delting | 40.44 |
Heats MENS 16 YEARS/OVER 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 1:03.05 |
2. | Paul AIRZEE | (84) | Stonehaven | 1:04.44 |
3. | Craig ANDERSON | (83) | Stonehaven | 1:07.39 |
4. | Calum JACK | (84) | Garioch | 1:08.23 |
5. | Chris FERGUSON | (82) | Stonehaven | 1:08.31 |
6. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 1:09.47 |
7. | Ross OVENSTONE | (85) | Aberdeen Dol | 1:10.22 |
8. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 1:11.72 |
9. | Alan RENNIE | (81) | Broch | 1:12.63 |
10. | Stuart MacKELLAR | (86) | Grantown | 1:19.89 |
Heats MENS 12/13 YEARS 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 1:05.42 |
2. | Christopher CHASSER | (88) | Westhill | 1:06.79 |
3. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 1:07.34 |
4. | Max SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 1:09.10 |
5. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 1:09.62 |
6. | Michael ADAMS | (89) | Cults Otter | 1:11.06 |
7. | Harry AKEHURST | (88) | Forres | 1:13.95 |
8. | Kieran CAMERON | (88) | Elgin | 1:14.38 |
9. | Liam MACDONALD | (88) | Inverness | 1:16.02 |
10. | James BYRNE | (89) | Westhill | 1:16.47 |
11. | Jamie WHITEMAN | (88) | Garioch | 1:16.95 |
12. | Garry CAMERON | (88) | Lochaber | 1:17.16 |
13. | Sean DAWSON | (88) | Elgin | 1:18.29 |
14. | Stuart GRANT | (88) | Stonehaven | 1:18.51 |
15. | Gregor THURLOW | (88) | Stonehaven | 1:18.63 |
16. | Steven SUTHERLAND | (89) | Peterhead | 1:18.94 |
17. | Simon HARVEY | (89) | Broch | 1:19.13 |
18. | Hamish BROWN | (89) | Banchory | 1:21.46 |
19. | Scott KEMP | (88) | Cults Otter | 1:21.49 |
20. | Lewis MATHERS | (88) | Bridge O Don | 1:21.85 |
21. | Jonathan GREIG | (89) | Aberdeen Dol | 1:22.13 |
22. | Ross LUMSDEN | (88) | Westhill | 1:23.14 |
23. | Alastair MCKENZIE | (89) | Cults Otter | 1:23.60 |
24. | Ethan CASCARINO | (88) | Inverness | 1:23.65 |
25. | William MOIR | (89) | Aberdeen Dol | 1:24.04 |
26. | Robin WILL | (88) | Aberdeen Dol | 1:24.35 |
27. | Simon PONSONBY | (90) | Stonehaven | 1:25.29 |
28. | Christopher WILSON | (89) | Aberdeen Dol | 1:25.30 |
29. | Andrew FARMER | (88) | Delting | 1:25.33 |
30. | Simon DUNFORD | (88) | Cults Otter | 1:25.35 |
31. | Jonathon NEVE | (89) | Banchory | 1:25.96 |
32. | Daniel TRAIL | (89) | Aberdeen Dol | 1:26.08 |
33. | Alastair EDWARDS | (89) | Bridge O Don | 1:27.29 |
34. | Ewan BARRACK | (89) | Garioch | 1:28.63 |
35. | Liam CAMERON | (89) | Westhill | 1:30.55 |
36. | Kenny MORE | (89) | Inverness | 1:31.03 |
37. | John EASTON | (89) | Banchory | 1:31.29 |
38. | Andrew WHYTE | (89) | Aberdeen | 1:32.18 |
39. | Scott BARBOUR | (89) | Inverness | 1:32.20 |
40. | sean BREEN | (90) | Bucksburn | 1:32.49 |
41. | Lewis HENDERSON | (88) | Westhill | 1:33.14 |
42. | Scott MCQUEEN | (89) | Inverness | 1:40.09 |
Final MENS 16 YEARS/OVER 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 1:01.30 |
2. | Paul AIRZEE | (84) | Stonehaven | 1:03.61 |
3. | Craig ANDERSON | (83) | Stonehaven | 1:06.40 |
4. | Chris FERGUSON | (82) | Stonehaven | 1:08.09 |
4. | Calum JACK | (84) | Garioch | 1:08.09 |
6. | Ross OVENSTONE | (85) | Aberdeen Dol | 1:10.19 |
7. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 1:10.51 |
8. | Alan RENNIE | (81) | Broch | 1:13.17 |
Final MENS 12/13 YEARS 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 1:04.79 |
2. | Christopher CHASSER | (88) | Westhill | 1:05.79 |
3. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 1:06.69 |
4. | Michael ADAMS | (89) | Cults Otter | 1:09.38 |
5. | Max SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 1:10.18 |
6. | Harry AKEHURST | (88) | Forres | 1:13.92 |
7. | Liam MACDONALD | (88) | Inverness | 1:16.07 |
8. | James Byrne | (89) | Westhill | 1:16.28 |
Heats MENS 14/15 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kevin MURISON | (86) | Westhill | 2:21.43 |
2. | Greg TOPP | (86) | Aberdeen Dol | 2:28.63 |
3. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 2:36.35 |
4. | Gregor OGSTON | (86) | Banchory | 2:41.67 |
5. | David SCOTT | (87) | Thurso | 2:46.42 |
6. | Collin SMITH | (86) | Westhill | 2:49.24 |
7. | Paul TRUSSELL | (87) | Banchory | 2:51.84 |
8. | Tane JERICEVICH | (86) | Garioch | 2:58.54 |
9. | Craig THOMSON | (87) | Bridge O Don | 3:00.50 |
10. | Paul MASSON | (86) | Westhill | 3:04.39 |
11. | Oliver KEOWN | (87) | Banchory | 3:22.57 |
| Billy LAIRD | (86) | Grantown | DNF |
Final MENS 14/15 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kevin MURISON | (86) | Westhill | 2:16.20 |
2. | Greg TOPP | (86) | Aberdeen Dol | 2:30.62 |
3. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 2:32.45 |
4. | David SCOTT | (87) | Thurso | 2:44.51 |
5. | Paul TRUSSELL | (87) | Banchory | 2:46.15 |
6. | Collin SMITH | (86) | Westhill | 2:47.22 |
7. | Tane JERICEVICH | (86) | Garioch | 2:58.66 |
| Gregor OGSTON | (86) | Banchory | DIS ST |
Heats MENS 11 YEARS 50 Metres BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Scott KENNEDY | (90) | Aberdeen Dol | 35.80 |
2. | Paul BOEF | (90) | Cults Otter | 36.82 |
3. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 37.48 |
4. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 37.77 |
5. | Keith WILLIAMSON | (90) | Delting | 38.55 |
6. | Christopher COOK | (90) | Westhill | 38.84 |
7. | Ross MACDONALD | (90) | Cults Otter | 39.02 |
8. | Hamish CRAKE | (90) | Grantown | 39.40 |
9. | Euan SMITH | (90) | Aberdeen Dol | 39.50 |
10. | Ross MACLAREN | (90) | Inverness | 39.94 |
11. | Jim COOK | (90) | Orkney | 40.43 |
12. | Darren DUNCAN | (90) | Lochaber | 40.72 |
13. | Ewan BEESLEY | (90) | Upper Deesid | 41.65 |
14. | Callum EASTON | (90) | Banchory | 41.68 |
15. | Bryce SUTHERLAND | (90) | Orkney | 42.33 |
16. | Duncan FROST | (90) | Cults Otter | 42.91 |
17. | Graeme MORRISON | (90) | Tain | 42.93 |
18. | Blair GORDON | (90) | Banchory | 43.53 |
19. | Alastair HAYNES | (90) | Forres | 45.36 |
Final MENS 11 YEARS 50 Metres BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Scott KENNEDY | (90) | Aberdeen Dol | 35.19 |
2. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 37.21 |
3. | Paul BOEF | (90) | Cults Otter | 37.37 |
4. | Christopher COOK | (90) | Westhill | 37.91 |
5. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 37.95 |
6. | Keith WILLIAMSON | (90) | Delting | 39.37 |
7. | Hamish CRAKE | (90) | Grantown | 39.59 |
8. | Ross MACDONALD | (90) | Cults Otter | 39.60 |
Heats MENS 12/13 YEARS 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Christopher CHASSER | (88) | Westhill | 1:05.18 |
2. | Garry CAMERON | (88) | Lochaber | 1:06.44 |
3. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 1:06.88 |
4. | Kieran CAMERON | (88) | Elgin | 1:07.10 |
5. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 1:08.62 |
6. | Ewan MACKENZIE | (89) | Westhill | 1:10.50 |
7. | James BYRNE | (89) | Westhill | 1:11.35 |
8. | Max SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 1:12.74 |
9. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 1:13.47 |
10. | Andrew FARMER | (88) | Delting | 1:13.63 |
11. | Gregor THURLOW | (88) | Stonehaven | 1:14.01 |
12. | Robin WILL | (88) | Aberdeen Dol | 1:14.03 |
13. | Simon PONSONBY | (90) | Stonehaven | 1:14.36 |
14. | Alexander MICHALSKI | (89) | Banchory | 1:15.40 |
15. | Lewis MATHERS | (88) | Bridge O Don | 1:15.95 |
16. | Hamish BROWN | (89) | Banchory | 1:16.25 |
17. | Liam MACDONALD | (88) | Inverness | 1:16.62 |
18. | Michael ADAMS | (89) | Cults Otter | 1:16.81 |
19. | Sean DAWSON | (88) | Elgin | 1:17.57 |
20. | Simon DUNFORD | (88) | Cults Otter | 1:17.64 |
21. | Alan BENZIE | (89) | Aberdeen Dol | 1:19.10 |
22. | Alastair EDWARDS | (89) | Bridge O Don | 1:19.26 |
23. | Simon HARVEY | (89) | Broch | 1:19.29 |
24. | Andrew WHYTE | (89) | Aberdeen | 1:20.05 |
25. | Scott KEMP | (88) | Cults Otter | 1:20.18 |
26. | Ethan CASCARINO | (88) | Inverness | 1:20.33 |
27. | Angus PORTEOUS | (88) | Cults Otter | 1:20.69 |
28. | Christopher WHITSON | (89) | Forres | 1:21.34 |
29. | Jonathan GREIG | (89) | Aberdeen Dol | 1:21.39 |
30. | Jonathon NEVE | (89) | Banchory | 1:21.42 |
31. | Ewan BARRACK | (89) | Garioch | 1:21.86 |
32. | Christopher WILSON | (89) | Aberdeen Dol | 1:22.15 |
33. | Kenny MORE | (89) | Inverness | 1:22.57 |
34. | Daniel TRAIL | (89) | Aberdeen Dol | 1:22.66 |
35. | Alastair MCKENZIE | (89) | Cults Otter | 1:22.86 |
36. | Ross LUMSDEN | (88) | Westhill | 1:23.09 |
37. | sean BREEN | (90) | Bucksburn | 1:23.10 |
38. | Alexander BONAR | (89) | Cults Otter | 1:24.00 |
39. | Asa SINCLAIR | (88) | Thurso | 1:24.20 |
40. | Lewis HENDERSON | (88) | Westhill | 1:24.41 |
41. | John EASTON | (89) | Banchory | 1:24.60 |
42. | Liam CAMERON | (89) | Westhill | 1:26.73 |
43. | Scott MCQUEEN | (89) | Inverness | 1:27.08 |
44. | Scott BARBOUR | (89) | Inverness | 1:27.51 |
45. | Sean ANDERSON | (89) | Broch | 1:27.58 |
Final MENS 12/13 YEARS 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Christopher CHASSER | (88) | Westhill | 1:04.48 |
2. | Garry CAMERON | (88) | Lochaber | 1:06.10 |
3. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 1:06.44 |
4. | Kieran CAMERON | (88) | Elgin | 1:08.07 |
5. | Ewan MACKENZIE | (89) | Westhill | 1:10.21 |
6. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 1:12.43 |
7. | James BYRNE | (89) | Westhill | 1:13.41 |
8. | Andrew FARMER | (88) | Delting | 1:15.21 |
Heats MENS 16 YEARS/OVER 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Calum JACK | (84) | Garioch | 1:03.44 |
2. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 1:04.44 |
3. | Craig ANDERSON | (83) | Stonehaven | 1:05.90 |
4. | Chris FERGUSON | (82) | Stonehaven | 1:09.19 |
5. | James MORRIS | (84) | Forres | 1:10.25 |
6. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 1:10.31 |
7. | Paul AIRZEE | (84) | Stonehaven | 1:11.20 |
8. | Neil STANFIELD | (84) | Nairn | 1:12.26 |
9. | Gregory SMEDLEY | (85) | Ythan | 1:12.41 |
Final MENS 16 YEARS/OVER 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 1:02.73 |
2. | Calum JACK | (84) | Garioch | 1:03.41 |
3. | Craig ANDERSON | (83) | Stonehaven | 1:05.11 |
4. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 1:09.48 |
5. | James MORRIS | (84) | Forres | 1:09.74 |
6. | Paul AIRZEE | (84) | Stonehaven | 1:11.63 |
7. | Gregory SMEDLEY | (85) | Ythan | 1:12.96 |
Heats MENS 14/15 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kevin MURISON | (86) | Westhill | 2:17.69 |
2. | Greg TOPP | (86) | Aberdeen Dol | 2:21.86 |
3. | Gregor OGSTON | (86) | Banchory | 2:26.68 |
4. | Tim WHITCOMBE | (88) | Aberdeen Dol | 2:26.98 |
5. | Paul MASSON | (86) | Westhill | 2:34.76 |
6. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 2:35.49 |
7. | Collin SMITH | (86) | Westhill | 2:36.21 |
8. | Jack FURNIVAL | (86) | Banchory | 2:38.49 |
9. | David RENNIE | (86) | Garioch | 2:40.65 |
10. | Robert MORRIS | (87) | Orkney | 2:40.82 |
11. | Tane JERICEVICH | (86) | Garioch | 2:44.62 |
12. | Craig THOMSON | (87) | Bridge O Don | 2:44.74 |
13. | Ruaridh DANAHER | (87) | Easter Ross | 2:44.89 |
14. | Michael WILSON | (87) | Aberdeen Dol | 2:46.50 |
15. | Bryan SHEPHERD | (87) | Easter Ross | 2:49.55 |
16. | Fraser HALL | (87) | Delting | 2:56.57 |
17. | Oliver KEOWN | (87) | Banchory | 2:57.17 |
| Billy LAIRD | (86) | Grantown | DNF |
| Matthew SMEDLEY | (87) | Ythan | DIS T 4L. |
Final MENS 14/15 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kevin MURISON | (86) | Westhill | 2:13.70 |
2. | Greg TOPP | (86) | Aberdeen Dol | 2:17.66 |
3. | Gregor OGSTON | (86) | Banchory | 2:26.95 |
4. | Tim WHITCOMBE | (88) | Aberdeen Dol | 2:29.26 |
5. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 2:33.72 |
6. | Paul MASSON | (86) | Westhill | 2:36.70 |
7. | Jack FURNIVAL | (86) | Banchory | 2:39.13 |
8. | Collin SMITH | (86) | Westhill | 2:44.15 |
Heats MENS 12/13 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Christopher CHASSER | (88) | Westhill | 2:25.13 |
2. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 2:26.14 |
3. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 2:27.54 |
4. | Harry AKEHURST | (88) | Forres | 2:27.59 |
5. | Max SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 2:28.24 |
6. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 2:31.93 |
7. | Kieran CAMERON | (88) | Elgin | 2:32.07 |
8. | Garry CAMERON | (88) | Lochaber | 2:34.09 |
9. | James BYRNE | (89) | Westhill | 2:37.61 |
10. | Alexander MICHALSKI | (89) | Banchory | 2:39.22 |
11. | Michael ADAMS | (89) | Cults Otter | 2:40.58 |
12. | Ewan MACKENZIE | (89) | Westhill | 2:40.81 |
13. | Gregor THURLOW | (88) | Stonehaven | 2:41.12 |
14. | Sean DAWSON | (88) | Elgin | 2:42.59 |
15. | Lewis MATHERS | (88) | Bridge O Don | 2:43.34 |
16. | Steven SUTHERLAND | (89) | Peterhead | 2:44.04 |
17. | Scott KEMP | (88) | Cults Otter | 2:44.11 |
18. | Liam MACDONALD | (88) | Inverness | 2:44.19 |
19. | Ross LUMSDEN | (88) | Westhill | 2:46.28 |
20. | Simon DUNFORD | (88) | Cults Otter | 2:46.85 |
21. | Robin WILL | (88) | Aberdeen Dol | 2:47.12 |
22. | Christopher WILSON | (89) | Aberdeen Dol | 2:47.19 |
23. | Simon HARVEY | (89) | Broch | 2:47.44 |
24. | Jonathan GREIG | (89) | Aberdeen Dol | 2:49.57 |
25. | Stuart GRANT | (88) | Stonehaven | 2:49.73 |
26. | Christopher WHITSON | (89) | Forres | 2:50.51 |
27. | Andrew FARMER | (88) | Delting | 2:51.11 |
28. | Ethan CASCARINO | (88) | Inverness | 2:51.23 |
29. | Alastair EDWARDS | (89) | Bridge O Don | 2:51.50 |
30. | Simon PONSONBY | (90) | Stonehaven | 2:52.52 |
31. | Alastair MCKENZIE | (89) | Cults Otter | 2:54.21 |
32. | Daniel TRAIL | (89) | Aberdeen Dol | 2:54.93 |
33. | Jonathon NEVE | (89) | Banchory | 2:55.10 |
34. | Angus PORTEOUS | (88) | Cults Otter | 2:55.90 |
35. | William MOIR | (89) | Aberdeen Dol | 2:58.01 |
36. | Asa SINCLAIR | (88) | Thurso | 2:58.10 |
37. | John EASTON | (89) | Banchory | 2:58.70 |
38. | Andrew WHYTE | (89) | Aberdeen | 2:58.87 |
39. | Lewis HENDERSON | (88) | Westhill | 2:58.88 |
40. | sean BREEN | (90) | Bucksburn | 3:00.37 |
41. | Liam CAMERON | (89) | Westhill | 3:00.44 |
42. | Sean ANDERSON | (89) | Broch | 3:03.09 |
42. | Kenny MORE | (89) | Inverness | 3:03.09 |
44. | Patrick MORRIS | (89) | Forres | 3:03.86 |
45. | Scott BARBOUR | (89) | Inverness | 3:04.82 |
46. | Alexander BONAR | (89) | Cults Otter | 3:05.49 |
Heats MENS 16 YEARS/OVER 200m.IND.MEDLEY
Final MENS 16 YEARS/OVER 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 2:19.81 |
2. | Chris FERGUSON | (82) | Stonehaven | 2:25.55 |
3. | Alan RENNIE | (81) | Broch | 2:33.05 |
4. | Calum JACK | (84) | Garioch | 2:35.03 |
5. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 2:37.06 |
6. | Blair CARTMELL | (85) | Elgin | 2:37.77 |
7. | Stuart MacKELLAR | (86) | Grantown | 2:43.09 |
Final MENS 12/13 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Christopher CHASSER | (88) | Westhill | 2:23.51 |
2. | Harry AKEHURST | (88) | Forres | 2:25.62 |
3. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 2:25.69 |
4. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 2:27.26 |
5. | Kieran CAMERON | (88) | Elgin | 2:30.58 |
6. | Max SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 2:30.59 |
7. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 2:30.80 |
8. | James BYRNE | (89) | Westhill | 2:38.85 |
Heats (Declared Winners) MENS 14/15 YEARS 400m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kevin MURISON | (86) | Westhill | 4:47.16 |
2. | Greg TOPP | (86) | Aberdeen Dol | 5:01.35 |
3. | Collin SMITH | (86) | Westhill | 5:18.12 |
4. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 5:19.58 |
5. | Gregor OGSTON | (86) | Banchory | 5:24.97 |
6. | Stewart BROWN | (87) | Banchory | 5:32.52 |
7. | Michael WILSON | (87) | Aberdeen Dol | 5:43.79 |
8. | Craig THOMSON | (87) | Bridge O Don | 5:43.90 |
9. | Paul TRUSSELL | (87) | Banchory | 5:51.23 |
10. | Oliver KEOWN | (87) | Banchory | 6:09.90 |
| Billy LAIRD | (86) | Grantown | DNF |
Heats WOMENS 16 YEARS/OVER 50m.FREESTYLE
Final WOMENS 16 YEARS/OVER 50m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Catherine GARNER | (85) | Inverness | 28.39 |
2. | Lauren KENNEDY | (84) | Westhill | 29.49 |
3. | Lynn HARDIE | (85) | Thurso | 29.75 |
4. | Sandra McRAE | (75) | Garioch | 29.99 |
5. | Lucinda SUTHERLAND | (84) | Thurso | 30.49 |
6. | Bryony MCPHERSON | (85) | Westhill | 30.76 |
7. | Alison REID | (84) | Upper Deesid | 31.55 |
8. | Jennifer KENNEDY | (85) | Westhill | 34.00 |
Heats WOMENS 14/15 YEARS 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachael KEIR | (86) | Elgin | 1:00.55 |
2. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 1:01.89 |
3. | Carla DAVIES | (86) | Forres | 1:03.35 |
4. | Kirsten RENWICK | (87) | Cults Otter | 1:03.53 |
5. | Fiona BOOTH | (86) | Upper Deesid | 1:05.19 |
6. | Siobhan MCMAHON | (87) | Aberdeen Dol | 1:05.24 |
7. | Lucy LOW | (86) | Aberdeen Dol | 1:05.33 |
8. | Anna HARRINGTON | (87) | Aberdeen Dol | 1:06.36 |
9. | Ferne SWANSON | (87) | Inverness | 1:07.03 |
10. | Michelle GAUNT | (86) | Cults Otter | 1:07.10 |
11. | Kirsty WALTER | (86) | Orkney | 1:07.35 |
12. | Suzy LEWIS | (87) | Cults Otter | 1:07.76 |
13. | Kerrie CRISP | (87) | Ythan | 1:07.80 |
14. | Roslyn HENDRY | (87) | Stonehaven | 1:08.04 |
15. | Emma CONNELL | (87) | Elgin | 1:08.37 |
16. | Hayley CAMERON | (86) | Westhill | 1:08.50 |
17. | Deborah SUTHERLAND | (87) | Forres | 1:08.52 |
18. | Kimberley DURNO | (87) | Westhill | 1:08.71 |
19. | Amy RENNIE | (87) | Grantown | 1:09.19 |
20. | Lisa MORTIMER | (87) | Aberdeen Dol | 1:09.40 |
21. | Kirsten HENDERSON | (87) | Aberdeen Dol | 1:09.43 |
22. | Chloe ADAM | (87) | Garioch | 1:10.03 |
23. | Elaine FERGUSON | (87) | Easter Ross | 1:10.60 |
24. | Caroline GUY | (87) | Nairn | 1:10.72 |
25. | Nicola ANDREW | (87) | Inverness | 1:11.06 |
26. | Megan MACKIE | (87) | Ythan | 1:11.31 |
27. | Megan PHILLIPS | (86) | Banchory | 1:11.82 |
28. | Claire BARRIE | (87) | Bridge O Don | 1:11.90 |
29. | Hazel GUY | (86) | Nairn | 1:12.49 |
30. | Carrie MORRIS | (87) | Orkney | 1:12.84 |
31. | Fiona SHAW | (87) | Inverness | 1:13.07 |
32. | Natalie THOMSON | (87) | Aberdeen | 1:13.24 |
33. | Sophie ALLARDYCE | (87) | Upper Deesid | 1:13.85 |
34. | Dawn WOOD | (86) | Orkney | 1:13.94 |
35. | Morag COLE | (87) | Inverness | 1:14.46 |
36. | Kelly LAWRANCE | (87) | Broch | 1:14.70 |
37. | Hollie DONALD | (87) | Ythan | 1:15.38 |
38. | Kylie GORDON | (88) | Banchory | 1:18.47 |
39. | Christine CAMPBELL | (87) | Thurso | 1:23.56 |
Final WOMENS 14/15 YEARS 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachael KEIR | (86) | Elgin | 59.21 |
2. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 1:01.93 |
3. | Kirsten RENWICK | (87) | Cults Otter | 1:02.73 |
4. | Carla DAVIES | (86) | Forres | 1:03.06 |
5. | Fiona BOOTH | (86) | Upper Deesid | 1:03.86 |
6. | Lucy LOW | (86) | Aberdeen Dol | 1:05.76 |
7. | Siobhan MCMAHON | (87) | Aberdeen Dol | 1:05.81 |
8. | Anna HARRINGTON | (87) | Aberdeen Dol | 1:06.73 |
Heats WOMENS 11 YEARS 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 1:11.05 |
2. | Kerry HARRIS | (91) | Aberdeen Dol | 1:14.98 |
3. | Kirsty EWEN | (90) | Nairn | 1:15.22 |
4. | Kimberly SUMMERS | (90) | Peterhead | 1:16.52 |
5. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 1:17.06 |
6. | Morven ALEXANDER | (90) | Aberdeen Dol | 1:17.31 |
7. | Jasmine VALLANCE | (90) | Forres | 1:17.80 |
8. | Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | 1:18.36 |
9. | Simone PRENTICE | (91) | Cults Otter | 1:19.20 |
10. | Lisa FALCONER | (90) | Aberdeen Dol | 1:19.51 |
11. | Gillian CLARK | (90) | Forres | 1:19.60 |
12. | Rosalyn SCLARE | (90) | Aberdeen Dol | 1:19.88 |
13. | Laura MURCHIE | (90) | Westhill | 1:20.11 |
14. | Caron OAG | (90) | Orkney | 1:21.26 |
15. | Stephanie HARRIS | (90) | Delting | 1:21.51 |
16. | Nadia GRAY | (90) | Thurso | 1:21.93 |
17. | Katy PRIMAVESI | (90) | Cults Otter | 1:22.26 |
18. | Laura BARRIE | (90) | Bridge O Don | 1:22.82 |
19. | Sarah KERR | (90) | Aberdeen Dol | 1:23.27 |
20. | Lucy MCARTHUR | (90) | Stonehaven | 1:23.40 |
21. | Christina STARRITT | (90) | Upper Deesid | 1:24.22 |
22. | Liza ANDERSON | (90) | Inverness | 1:24.47 |
23. | Victoria RIGDEN | (90) | Cults Otter | 1:24.82 |
24. | Amy KNOWLES | (90) | Garioch | 1:25.74 |
25. | Leah SMEDLEY | (90) | Ythan | 1:26.23 |
26. | Katie HUGHES | (90) | Banchory | 1:26.31 |
27. | Isla MACINNES | (90) | Orkney | 1:26.85 |
28. | Joy PRESTON-GOODE | (90) | Delting | 1:28.08 |
Final WOMENS 11 YEARS 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 1:10.21 |
2. | Kerry HARRIS | (91) | Aberdeen Dol | 1:13.00 |
3. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 1:15.78 |
4. | Jasmine VALLANCE | (90) | Forres | 1:16.30 |
5. | Morven ALEXANDER | (90) | Aberdeen Dol | 1:16.53 |
6. | Kimberly SUMMERS | (90) | Peterhead | 1:16.61 |
7. | Kirsty EWEN | (90) | Nairn | 1:17.52 |
8. | Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | 1:18.51 |
Heats WOMENS 12/13 YEARS 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachel HANNA | (89) | Inverness | 2:20.07 |
2. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 2:20.39 |
3. | Sarah-Jane LAW | (89) | Inverness | 2:21.22 |
4. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 2:21.31 |
5. | Hannah MILEY | (89) | Garioch | 2:21.99 |
6. | Emma MITCHELL | (89) | Stonehaven | 2:24.55 |
7. | Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | 2:28.06 |
8. | Laura ANDERSON | (89) | Inverness | 2:28.23 |
9. | Lana SAWYER | (89) | Thurso | 2:29.61 |
10. | Lisa IRVINE | (88) | Banchory | 2:29.69 |
11. | Sarah WHITE | (88) | Forres | 2:29.77 |
12. | Donna REID | (88) | Aberdeen Dol | 2:29.86 |
13. | Rachael FOWLIE | (89) | Banchory | 2:30.20 |
14. | Isabel LAFARGUE | (89) | Aberdeen Dol | 2:30.51 |
15. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 2:30.56 |
16. | Katie ROBERTS | (88) | Aberdeen | 2:31.32 |
17. | Keira WRIGHT | (89) | Forres | 2:31.56 |
18. | Shona GILFILLAN | (89) | Forres | 2:31.92 |
19. | Claire MCDONALD | (88) | Westhill | 2:32.95 |
20. | Kathryn MCPHERSON | (89) | Westhill | 2:33.07 |
21. | Rebekah SENIOR | (88) | Ythan | 2:33.85 |
22. | Beverley DUNCAN | (89) | Aberdeen Dol | 2:33.95 |
23. | Anna BOEF | (88) | Cults Otter | 2:34.57 |
24. | Coreen BEANGE | (89) | Westhill | 2:35.35 |
25. | Emma TAYLOR | (88) | Aberdeen | 2:36.43 |
26. | Margaret TOUGH | (89) | Bridge O Don | 2:36.91 |
27. | Victoria MACDONALD | (89) | Inverness | 2:37.42 |
28. | Kerry FEENEY | (89) | Elgin | 2:39.29 |
29. | Carolyn SINCLAIR | (88) | Broch | 2:39.90 |
30. | Alana BROWN-KERR | (88) | Upper Deesid | 2:40.72 |
31. | Kelly MCINTOSH | (89) | Broch | 2:41.01 |
32. | Joleen FALCONER | (88) | Aberdeen Dol | 2:41.15 |
33. | Amanda FORTH | (89) | Westhill | 2:42.82 |
34. | Claire HUNTER | (89) | Ythan | 2:43.66 |
35. | Sarah SUTHERLAND | (88) | Aberdeen Dol | 2:44.14 |
36. | Zoe HENDERSON | (88) | Aberdeen | 2:44.72 |
37. | Niamh DELANEY | (88) | Orkney | 2:44.85 |
38. | Hannah LAWRANCE | (89) | Broch | 2:44.95 |
39. | Josephine WILLIAMSON | (88) | Delting | 2:46.42 |
40. | Hannah METELSKI | (88) | Stonehaven | 2:46.71 |
41. | Sarah ENGLAND | (88) | Upper Deesid | 2:47.14 |
42. | Katrina SANDISON | (89) | Delting | 2:48.05 |
43. | Dawn OGSTON | (88) | Banchory | 2:49.00 |
44. | Maren VAN RIJSSEN | (89) | Cults Otter | 2:49.36 |
45. | Joanna HUTT | (88) | Banchory | 2:51.23 |
| Zoe BEESLEY | (88) | Upper Deesid | DNF |
Heats WOMENS 16 YEARS/OVER 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Carey ABEL | (86) | Elgin | 2:07.33 |
2. | Catherine GARNER | (85) | Inverness | 2:10.82 |
3. | Lauren KENNEDY | (84) | Westhill | 2:16.45 |
4. | Lynn HARDIE | (85) | Thurso | 2:17.91 |
5. | Bryony MCPHERSON | (85) | Westhill | 2:21.05 |
6. | Jennifer KENNEDY | (85) | Westhill | 2:27.09 |
7. | Alison REID | (84) | Upper Deesid | 2:31.34 |
8. | Lindsey M FRENCH | (85) | Deveron | 2:33.75 |
9. | Gemma BARRON | (84) | Upper Deesid | 2:40.92 |
Final WOMENS 12/13 YEARS 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachel HANNA | (89) | Inverness | 2:17.18 |
2. | Sarah-Jane LAW | (89) | Inverness | 2:17.59 |
3. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 2:19.82 |
4. | Hannah MILEY | (89) | Garioch | 2:20.15 |
5. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 2:20.64 |
6. | Emma MITCHELL | (89) | Stonehaven | 2:24.87 |
7. | Laura ANDERSON | (89) | Inverness | 2:28.83 |
8. | Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | 2:28.90 |
Final WOMENS 16 YEARS/OVER 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Carey ABEL | (86) | Elgin | 2:09.03 |
2. | Catherine GARNER | (85) | Inverness | 2:11.12 |
3. | Lynn HARDIE | (85) | Thurso | 2:16.05 |
4. | Lauren KENNEDY | (84) | Westhill | 2:21.03 |
5. | Bryony MCPHERSON | (85) | Westhill | 2:23.17 |
6. | Alison REID | (84) | Upper Deesid | 2:28.03 |
7. | Jennifer KENNEDY | (85) | Westhill | 2:30.31 |
8. | Lindsey M FRENCH | (85) | Deveron | 2:35.38 |
Heats (Declared Winners) WOMENS 14/15 YEARS 400m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachael KEIR | (86) | Elgin | 4:38.22 |
2. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 4:38.41 |
3. | Kirsten RENWICK | (87) | Cults Otter | 4:46.72 |
4. | Lucy LOW | (86) | Aberdeen Dol | 4:51.07 |
5. | Siobhan MCMAHON | (87) | Aberdeen Dol | 4:52.98 |
6. | Fiona BOOTH | (86) | Upper Deesid | 4:54.69 |
7. | Emma CONNELL | (87) | Elgin | 4:54.98 |
8. | Anna HARRINGTON | (87) | Aberdeen Dol | 4:56.67 |
9. | Carla DAVIES | (86) | Forres | 4:59.20 |
10. | Michelle GAUNT | (86) | Cults Otter | 4:59.88 |
11. | Roslyn HENDRY | (87) | Stonehaven | 5:07.59 |
12. | Hayley CAMERON | (86) | Westhill | 5:09.14 |
13. | Kirsten HENDERSON | (87) | Aberdeen Dol | 5:09.73 |
14. | Kimberley DURNO | (87) | Westhill | 5:10.43 |
15. | Amy RENNIE | (87) | Grantown | 5:13.62 |
16. | Charlotte RIGDEN | (88) | Cults Otter | 5:17.43 |
17. | Deborah SUTHERLAND | (87) | Forres | 5:19.86 |
18. | Suzy LEWIS | (87) | Cults Otter | 5:21.11 |
19. | Lisa MORTIMER | (87) | Aberdeen Dol | 5:21.74 |
20. | Natalie THOMSON | (87) | Aberdeen | 5:22.82 |
21. | Kerrie CRISP | (87) | Ythan | 5:22.86 |
22. | Claire BARRIE | (87) | Bridge O Don | 5:24.05 |
23. | Chloe ADAM | (87) | Garioch | 5:27.49 |
24. | Morag COLE | (87) | Inverness | 5:37.13 |
25. | Caroline GUY | (87) | Nairn | 5:38.43 |
26. | Kelly LAWRANCE | (87) | Broch | 5:46.27 |
Heats (Declared Winners) WOMENS 16 YEARS/OVER 800m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Bryony MCPHERSON | (85) | Westhill | 10:04.82 |
2. | Jennifer KENNEDY | (85) | Westhill | 10:31.55 |
3. | Alison REID | (84) | Upper Deesid | 11:01.75 |
4. | Gemma BARRON | (84) | Upper Deesid | 11:31.57 |
Heats (Declared Winners) WOMENS 12/13 YEARS 800m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachel ANDREW | (89) | Inverness | 10:01.82 |
2. | Hannah MILEY | (89) | Garioch | 10:03.95 |
3. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 10:06.85 |
4. | Emma MITCHELL | (89) | Stonehaven | 10:17.82 |
5. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 10:20.95 |
6. | Katie ROBERTS | (88) | Aberdeen | 10:38.24 |
7. | Isabel LAFARGUE | (89) | Aberdeen Dol | 10:55.35 |
8. | Donna REID | (88) | Aberdeen Dol | 10:58.39 |
9. | Rebekah SENIOR | (88) | Ythan | 11:04.32 |
10. | Kathryn MCPHERSON | (89) | Westhill | 11:04.42 |
11. | Coreen BEANGE | (89) | Westhill | 11:12.67 |
12. | Catherine STEWART | (89) | Banchory | 11:14.75 |
13. | Joleen FALCONER | (88) | Aberdeen Dol | 11:26.06 |
14. | Hannah METELSKI | (88) | Stonehaven | 11:47.43 |
15. | Amanda FORTH | (89) | Westhill | 11:53.20 |
16. | Dawn OGSTON | (88) | Banchory | 12:08.56 |
Heats (Declared Winners) WOMENS 12/13 YEARS 1500m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 19:01.25 |
2. | Katie ROBERTS | (88) | Aberdeen | 20:23.26 |
3. | Donna REID | (88) | Aberdeen Dol | 20:45.76 |
4. | Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | 21:25.22 |
5. | Hannah METELSKI | (88) | Stonehaven | 22:06.24 |
Heats WOMENS 16yrs/OVER 50m.BREASTSTROKE
Final WOMENS 16yrs/OVER 50m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Bryony MCPHERSON | (85) | Westhill | 35.87 |
2. | Lynn HARDIE | (85) | Thurso | 37.60 |
3. | Lauren KENNEDY | (84) | Westhill | 38.62 |
4. | Sandra McRAE | (75) | Garioch | 38.67 |
5. | Arlene W HEPBURN | (84) | Deveron | 39.16 |
6. | Gemma BARRON | (84) | Upper Deesid | 44.08 |
| Lucinda SUTHERLAND | (84) | Thurso | DIS ST |
Heats WOMENS 11 YEARS 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Laura MURCHIE | (90) | Westhill | 1:30.36 |
2. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 1:30.53 |
3. | Kerry HARRIS | (91) | Aberdeen Dol | 1:30.72 |
4. | Laura BARRIE | (90) | Bridge O Don | 1:34.63 |
5. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 1:38.50 |
6. | Nadia GRAY | (90) | Thurso | 1:39.64 |
7. | Simone PRENTICE | (91) | Cults Otter | 1:39.87 |
8. | Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | 1:40.51 |
9. | Rosalyn SCLARE | (90) | Aberdeen Dol | 1:40.64 |
10. | Victoria RIGDEN | (90) | Cults Otter | 1:42.01 |
11. | Kirsty EWEN | (90) | Nairn | 1:42.42 |
12. | Leanne GOLD | (90) | Westhill | 1:42.45 |
13. | Gillian CLARK | (90) | Forres | 1:42.96 |
14. | Isla MACINNES | (90) | Orkney | 1:43.51 |
15. | Kimberly SUMMERS | (90) | Peterhead | 1:46.73 |
16. | Lucy MCARTHUR | (90) | Stonehaven | 1:46.80 |
17. | Sarah KERR | (90) | Aberdeen Dol | 1:47.07 |
18. | Katie HUGHES | (90) | Banchory | 1:47.75 |
19. | Leah SMEDLEY | (90) | Ythan | 1:47.96 |
19. | Lisa FALCONER | (90) | Aberdeen Dol | 1:47.96 |
21. | Stephanie HARRIS | (90) | Delting | 1:48.00 |
22. | Katy PRIMAVESI | (90) | Cults Otter | 1:48.78 |
23. | Joy PRESTON-GOODE | (90) | Delting | 1:50.49 |
24. | Morven ALEXANDER | (90) | Aberdeen Dol | 1:51.35 |
25. | Shona MACKINTOSH | (91) | Inverness | 1:54.71 |
Final WOMENS 11 YEARS 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Laura BARRIE | (90) | Bridge O Don | 1:30.51 |
2. | Kerry HARRIS | (91) | Aberdeen Dol | 1:30.76 |
3. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 1:30.83 |
4. | Laura MURCHIE | (90) | Westhill | 1:31.13 |
5. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 1:38.01 |
6. | Nadia GRAY | (90) | Thurso | 1:40.30 |
7. | Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | 1:41.67 |
8. | Simone PRENTICE | (91) | Cults Otter | 1:42.27 |
Heats WOMENS 14/15yrs 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Lucy LOW | (86) | Aberdeen Dol | 1:17.38 |
2. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 1:17.73 |
3. | Siobhan MCMAHON | (87) | Aberdeen Dol | 1:18.28 |
4. | Angeline MACLAREN | (87) | Inverness | 1:19.07 |
5. | Charlotte RIGDEN | (88) | Cults Otter | 1:21.28 |
6. | Chloe ADAM | (87) | Garioch | 1:21.96 |
7. | Fiona BOOTH | (86) | Upper Deesid | 1:22.62 |
8. | Kimberley DURNO | (87) | Westhill | 1:24.42 |
9. | Nicola ANDREW | (87) | Inverness | 1:24.74 |
10. | Emma CONNELL | (87) | Elgin | 1:26.26 |
11. | Suzy LEWIS | (87) | Cults Otter | 1:27.33 |
12. | Kirsty WALTER | (86) | Orkney | 1:28.02 |
13. | Kirsten RENWICK | (87) | Cults Otter | 1:28.46 |
14. | Carla DAVIES | (86) | Forres | 1:29.60 |
15. | Kirsten HENDERSON | (87) | Aberdeen Dol | 1:29.87 |
16. | Roslyn HENDRY | (87) | Stonehaven | 1:29.94 |
17. | Sophie ALLARDYCE | (87) | Upper Deesid | 1:30.26 |
18. | Hollie DONALD | (87) | Ythan | 1:30.88 |
19. | Claire BARRIE | (87) | Bridge O Don | 1:31.59 |
20. | Deborah SUTHERLAND | (87) | Forres | 1:31.64 |
21. | Morag COLE | (87) | Inverness | 1:31.73 |
22. | Hazel GUY | (86) | Nairn | 1:32.69 |
23. | Fiona SHAW | (87) | Inverness | 1:32.93 |
24. | Amy RENNIE | (87) | Grantown | 1:35.85 |
25. | Natalie THOMSON | (87) | Aberdeen | 1:36.24 |
26. | Caroline GUY | (87) | Nairn | 1:36.32 |
27. | Carrie MORRIS | (87) | Orkney | 1:36.43 |
28. | Simone DUNCAN | (88) | Lochaber | 1:37.57 |
29. | Lisa MORTIMER | (87) | Aberdeen Dol | 1:37.66 |
30. | Megan PHILLIPS | (86) | Banchory | 1:37.76 |
31. | Megan MACKIE | (87) | Ythan | 1:38.46 |
32. | Christine CAMPBELL | (87) | Thurso | 1:38.72 |
33. | Kerrie CRISP | (87) | Ythan | 1:38.83 |
34. | Kylie GORDON | (88) | Banchory | 1:43.58 |
Final WOMENS 14/15yrs 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 1:16.93 |
2. | Lucy LOW | (86) | Aberdeen Dol | 1:17.42 |
3. | Siobhan MCMAHON | (87) | Aberdeen Dol | 1:17.78 |
4. | Fiona BOOTH | (86) | Upper Deesid | 1:17.79 |
5. | Angeline MACLAREN | (87) | Inverness | 1:18.72 |
6. | Charlotte RIGDEN | (88) | Cults Otter | 1:21.97 |
7. | Chloe ADAM | (87) | Garioch | 1:22.93 |
8. | Kimberley DURNO | (87) | Westhill | 1:24.24 |
Heats WOMENS 16yrs/OVER 200m.BREASTSTROKE
Heats WOMENS 12/13yrs 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 2:49.46 |
2. | Emma MITCHELL | (89) | Stonehaven | 3:02.99 |
3. | Lisa IRVINE | (88) | Banchory | 3:05.97 |
4. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 3:07.42 |
5. | Sarah-Jane LAW | (89) | Inverness | 3:07.83 |
6. | Zoe BEESLEY | (88) | Upper Deesid | 3:11.20 |
7. | Lana SAWYER | (89) | Thurso | 3:12.51 |
8. | Victoria MACDONALD | (89) | Inverness | 3:12.69 |
9. | Sarah WHITE | (88) | Forres | 3:12.92 |
10. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 3:13.36 |
11. | Alyson EDDIE | (89) | Broch | 3:14.68 |
12. | Claire MCDONALD | (88) | Westhill | 3:14.73 |
13. | Emma MACDONALD | (89) | Easter Ross | 3:15.20 |
14. | Anna BOEF | (88) | Cults Otter | 3:16.30 |
15. | Claire HUNTER | (89) | Ythan | 3:17.80 |
16. | Kathryn MCPHERSON | (89) | Westhill | 3:18.06 |
17. | Kirsty HOGG | (89) | Inverness | 3:19.36 |
18. | Alana BROWN-KERR | (88) | Upper Deesid | 3:20.27 |
19. | Shona GILFILLAN | (89) | Forres | 3:22.43 |
20. | Keira WRIGHT | (89) | Forres | 3:22.98 |
21. | Laura ANDERSON | (89) | Inverness | 3:23.75 |
22. | Hannah LAWRANCE | (89) | Broch | 3:23.95 |
23. | Sarah ENGLAND | (88) | Upper Deesid | 3:24.25 |
24. | Margaret TOUGH | (89) | Bridge O Don | 3:25.04 |
25. | Rachael FOWLIE | (89) | Banchory | 3:25.67 |
26. | Rebekah SENIOR | (88) | Ythan | 3:26.05 |
27. | Catherine STEWART | (89) | Banchory | 3:26.13 |
28. | Maren VAN RIJSSEN | (89) | Cults Otter | 3:26.88 |
29. | Joleen FALCONER | (88) | Aberdeen Dol | 3:27.43 |
30. | Hope WRIGHT | (89) | Grantown | 3:28.09 |
31. | Laura SCLARE | (89) | Aberdeen Dol | 3:28.59 |
32. | Coreen BEANGE | (89) | Westhill | 3:28.96 |
33. | Kelly MCINTOSH | (89) | Broch | 3:29.35 |
34. | Corinne WALKER | (89) | Inverness | 3:31.01 |
35. | Anna MACLEOD | (89) | Inverness | 3:31.50 |
36. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 3:32.90 |
37. | Abigail ALLARDYCE | (89) | Upper Deesid | 3:32.91 |
38. | Natalie WONG | (89) | Cults Otter | 3:33.62 |
39. | Briony SWANSWON | (89) | Inverness | 3:34.26 |
40. | Joanna HUTT | (88) | Banchory | 3:39.21 |
41. | Anna BRENNAN | (89) | Forres | 3:40.48 |
| Niamh DELANEY | (88) | Orkney | DIS ST |
| Katie ROBERTS | (88) | Aberdeen | DIS T 7L. |
Final WOMENS 12/13yrs 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 2:50.54 |
2. | Emma MITCHELL | (89) | Stonehaven | 3:02.05 |
3. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 3:02.37 |
4. | Sarah-Jane LAW | (89) | Inverness | 3:05.07 |
5. | Lisa IRVINE | (88) | Banchory | 3:06.24 |
6. | Lana SAWYER | (89) | Thurso | 3:09.16 |
7. | Victoria MACDONALD | (89) | Inverness | 3:15.44 |
8. | Zoe BEESLEY | (88) | Upper Deesid | 3:16.64 |
Final WOMENS 16yrs/OVER 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Bryony MCPHERSON | (85) | Westhill | 2:45.85 |
2. | Lauren KENNEDY | (84) | Westhill | 2:46.89 |
3. | Lynn HARDIE | (85) | Thurso | 2:56.31 |
4. | Lucinda SUTHERLAND | (84) | Thurso | 3:07.34 |
Heats WOMENS 11 YEARS 50 Metres BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 34.50 |
2. | Kerry HARRIS | (91) | Aberdeen Dol | 40.86 |
3. | Kirsty EWEN | (90) | Nairn | 41.11 |
4. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 41.41 |
5. | Simone PRENTICE | (91) | Cults Otter | 41.73 |
6. | Laura BARRIE | (90) | Bridge O Don | 41.90 |
7. | Leah SMEDLEY | (90) | Ythan | 41.92 |
8. | Gillian CLARK | (90) | Forres | 42.00 |
9. | Laura MURCHIE | (90) | Westhill | 42.84 |
10. | Morven ALEXANDER | (90) | Aberdeen Dol | 43.53 |
11. | Katie HUGHES | (90) | Banchory | 45.04 |
12. | Stephanie HARRIS | (90) | Delting | 45.27 |
13. | Caron OAG | (90) | Orkney | 45.34 |
14. | Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | 45.44 |
15. | Jasmine VALLANCE | (90) | Forres | 45.45 |
16. | Christina STARRITT | (90) | Upper Deesid | 45.50 |
17. | Lisa FALCONER | (90) | Aberdeen Dol | 45.54 |
18. | Kimberly SUMMERS | (90) | Peterhead | 46.30 |
19. | Victoria RIGDEN | (90) | Cults Otter | 46.58 |
20. | Rosalyn SCLARE | (90) | Aberdeen Dol | 46.64 |
21. | Joy PRESTON-GOODE | (90) | Delting | 46.69 |
22. | Isla MACINNES | (90) | Orkney | 47.39 |
23. | Katy PRIMAVESI | (90) | Cults Otter | 48.30 |
24. | Lucy MCARTHUR | (90) | Stonehaven | 48.95 |
25. | Amy KNOWLES | (90) | Garioch | 49.01 |
26. | Liza ANDERSON | (90) | Inverness | 52.51 |
27. | Sarah KERR | (90) | Aberdeen Dol | 56.50 |
Final WOMENS 11 YEARS 50 Metres BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 34.85 |
2. | Kerry HARRIS | (91) | Aberdeen Dol | 40.08 |
3. | Simone PRENTICE | (91) | Cults Otter | 40.94 |
4. | Laura BARRIE | (90) | Bridge O Don | 41.51 |
5. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 41.60 |
6. | Gillian CLARK | (90) | Forres | 41.63 |
7. | Kirsty EWEN | (90) | Nairn | 41.92 |
8. | Leah SMEDLEY | (90) | Ythan | 42.13 |
Heats WOMENS 16 YEARS/OVER 100m.BUTTERFLY
Heats WOMENS 12/13 YEARS 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Sarah-Jane LAW | (89) | Inverness | 1:10.43 |
2. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 1:12.05 |
3. | Hannah MILEY | (89) | Garioch | 1:12.06 |
4. | Rachel HANNA | (89) | Inverness | 1:16.89 |
5. | Lisa IRVINE | (88) | Banchory | 1:17.02 |
6. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 1:17.12 |
7. | Zoe BEESLEY | (88) | Upper Deesid | 1:19.24 |
8. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 1:19.95 |
9. | Emma MITCHELL | (89) | Stonehaven | 1:20.65 |
10. | Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | 1:21.61 |
11. | Laura ANDERSON | (89) | Inverness | 1:22.67 |
12. | Sarah WHITE | (88) | Forres | 1:23.27 |
13. | Claire MCDONALD | (88) | Westhill | 1:23.31 |
14. | Rachael FOWLIE | (89) | Banchory | 1:24.15 |
15. | Anna BOEF | (88) | Cults Otter | 1:24.18 |
16. | Alana BROWN-KERR | (88) | Upper Deesid | 1:24.69 |
17. | Shona GILFILLAN | (89) | Forres | 1:25.65 |
18. | Keira WRIGHT | (89) | Forres | 1:25.80 |
19. | Emma TAYLOR | (88) | Aberdeen | 1:26.09 |
20. | Isabel LAFARGUE | (89) | Aberdeen Dol | 1:26.22 |
21. | Kirsty HOGG | (89) | Inverness | 1:26.98 |
22. | Coreen BEANGE | (89) | Westhill | 1:27.08 |
23. | Niamh DELANEY | (88) | Orkney | 1:27.19 |
24. | Emma MACDONALD | (89) | Easter Ross | 1:27.71 |
25. | Margaret TOUGH | (89) | Bridge O Don | 1:27.77 |
26. | Amanda FORTH | (89) | Westhill | 1:27.92 |
27. | Carolyn SINCLAIR | (88) | Broch | 1:29.11 |
28. | Katie ROBERTS | (88) | Aberdeen | 1:29.83 |
29. | Zoe HENDERSON | (88) | Aberdeen | 1:30.05 |
30. | Kathryn MCPHERSON | (89) | Westhill | 1:30.57 |
31. | Hannah LAWRANCE | (89) | Broch | 1:31.61 |
32. | Sarah SUTHERLAND | (88) | Aberdeen Dol | 1:32.14 |
33. | Josephine WILLIAMSON | (88) | Delting | 1:32.96 |
34. | Hope WRIGHT | (89) | Grantown | 1:33.30 |
35. | Dawn OGSTON | (88) | Banchory | 1:33.82 |
36. | Natalie WONG | (89) | Cults Otter | 1:34.58 |
37. | Corinne WALKER | (89) | Inverness | 1:34.84 |
38. | Sian OWEN | (89) | Aberdeen Dol | 1:35.04 |
39. | Sarah ENGLAND | (88) | Upper Deesid | 1:37.09 |
40. | Rebecca THOMSON | (89) | Bridge O Don | 1:39.20 |
41. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 1:39.41 |
42. | Anna BRENNAN | (89) | Forres | 1:40.18 |
43. | Katrina SANDISON | (89) | Delting | 1:40.43 |
44. | Joleen FALCONER | (88) | Aberdeen Dol | 1:44.44 |
45. | Maren VAN RIJSSEN | (89) | Cults Otter | 1:48.21 |
Final WOMENS 16 YEARS/OVER 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Bryony MCPHERSON | (85) | Westhill | 1:09.39 |
2. | Sandra McRAE | (75) | Garioch | 1:11.96 |
3. | Lauren KENNEDY | (84) | Westhill | 1:12.12 |
4. | Arlene W HEPBURN | (84) | Deveron | 1:13.62 |
5. | Laura SIMMONITE | (83) | Thurso | 1:18.49 |
6. | Lindsey M FRENCH | (85) | Deveron | 1:20.13 |
Final WOMENS 12/13 YEARS 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Sarah-Jane LAW | (89) | Inverness | 1:10.73 |
2. | Hannah MILEY | (89) | Garioch | 1:11.16 |
3. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 1:12.39 |
4. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 1:18.47 |
5. | Lisa IRVINE | (88) | Banchory | 1:19.77 |
6. | Zoe BEESLEY | (88) | Upper Deesid | 1:20.10 |
7. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 1:20.60 |
| Rachel HANNA | (89) | Inverness | DNF |
Heats WOMENS 14/15 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachael KEIR | (86) | Elgin | 2:31.99 |
2. | Fiona BOOTH | (86) | Upper Deesid | 2:32.69 |
3. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 2:40.65 |
4. | Roslyn HENDRY | (87) | Stonehaven | 2:44.75 |
4. | Kirsten RENWICK | (87) | Cults Otter | 2:44.75 |
6. | Kimberley DURNO | (87) | Westhill | 2:48.44 |
7. | Dawn WOOD | (86) | Orkney | 2:52.01 |
8. | Claire BARRIE | (87) | Bridge O Don | 2:55.91 |
9. | Hayley CAMERON | (86) | Westhill | 2:56.64 |
10. | Amy RENNIE | (87) | Grantown | 2:59.41 |
11. | Kirsten HENDERSON | (87) | Aberdeen Dol | 2:59.83 |
12. | Natalie THOMSON | (87) | Aberdeen | 3:11.05 |
13. | Nicola ANDREW | (87) | Inverness | 3:18.81 |
14. | Kylie GORDON | (88) | Banchory | 3:34.34 |
Final WOMENS 14/15 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachael KEIR | (86) | Elgin | 2:26.11 |
2. | Fiona BOOTH | (86) | Upper Deesid | 2:28.04 |
3. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 2:40.05 |
4. | Kimberley DURNO | (87) | Westhill | 2:46.07 |
5. | Dawn WOOD | (86) | Orkney | 2:47.99 |
6. | Roslyn HENDRY | (87) | Stonehaven | 2:48.29 |
7. | Claire BARRIE | (87) | Bridge O Don | 2:55.52 |
8. | Hayley CAMERON | (86) | Westhill | 2:55.53 |
Heats WOMENS 11 YEARS 50m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 36.23 |
2. | Katie HUGHES | (90) | Banchory | 38.90 |
3. | Kirsty EWEN | (90) | Nairn | 39.60 |
4. | Gillian CLARK | (90) | Forres | 40.21 |
5. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 40.22 |
6. | Stephanie HARRIS | (90) | Delting | 40.44 |
7. | Laura MURCHIE | (90) | Westhill | 40.67 |
8. | Kerry HARRIS | (91) | Aberdeen Dol | 41.19 |
9. | Jasmine VALLANCE | (90) | Forres | 41.74 |
10. | Lucy MCARTHUR | (90) | Stonehaven | 41.88 |
11. | Rosalyn SCLARE | (90) | Aberdeen Dol | 41.89 |
12. | Lisa FALCONER | (90) | Aberdeen Dol | 41.92 |
13. | Simone PRENTICE | (91) | Cults Otter | 42.10 |
14. | Zara A HEPBURN | (90) | Deveron | 42.31 |
14. | Kimberly SUMMERS | (90) | Peterhead | 42.31 |
14. | Leah SMEDLEY | (90) | Ythan | 42.31 |
17. | Leanne GOLD | (90) | Westhill | 42.60 |
18. | Katy PRIMAVESI | (90) | Cults Otter | 42.64 |
19. | Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | 42.65 |
20. | Caron OAG | (90) | Orkney | 42.66 |
21. | Nadia GRAY | (90) | Thurso | 42.78 |
22. | Liza ANDERSON | (90) | Inverness | 43.23 |
23. | Christina STARRITT | (90) | Upper Deesid | 43.26 |
24. | Joy PRESTON-GOODE | (90) | Delting | 43.32 |
25. | Morven ALEXANDER | (90) | Aberdeen Dol | 43.36 |
26. | Sarah KERR | (90) | Aberdeen Dol | 44.42 |
27. | Laura BARRIE | (90) | Bridge O Don | 45.74 |
28. | Victoria RIGDEN | (90) | Cults Otter | 48.25 |
Final WOMENS 11 YEARS 50m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 36.74 |
2. | Katie HUGHES | (90) | Banchory | 38.12 |
3. | Kirsty EWEN | (90) | Nairn | 40.09 |
4. | Stephanie HARRIS | (90) | Delting | 40.49 |
5. | Laura MURCHIE | (90) | Westhill | 40.53 |
6. | Gillian CLARK | (90) | Forres | 40.66 |
7. | Kerry HARRIS | (91) | Aberdeen Dol | 41.22 |
8. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 41.30 |
Heats WOMENS 12/13 YEARS 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachel ANDREW | (89) | Inverness | 1:10.61 |
2. | Rachel HANNA | (89) | Inverness | 1:12.02 |
3. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 1:13.37 |
4. | Lisa IRVINE | (88) | Banchory | 1:13.87 |
5. | Hannah MILEY | (89) | Garioch | 1:14.73 |
6. | Isabel LAFARGUE | (89) | Aberdeen Dol | 1:15.98 |
7. | Anna BOEF | (88) | Cults Otter | 1:16.31 |
8. | Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | 1:16.32 |
9. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 1:16.71 |
10. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 1:17.05 |
11. | Emma MITCHELL | (89) | Stonehaven | 1:18.03 |
12. | Alana BROWN-KERR | (88) | Upper Deesid | 1:18.20 |
13. | Shona GILFILLAN | (89) | Forres | 1:18.25 |
14. | Kerry FEENEY | (89) | Elgin | 1:18.31 |
15. | Rachael FOWLIE | (89) | Banchory | 1:19.11 |
16. | Donna REID | (88) | Aberdeen Dol | 1:19.56 |
17. | Kirsten PICKETT | (88) | Tain | 1:20.03 |
18. | Beverley DUNCAN | (89) | Aberdeen Dol | 1:20.28 |
19. | Katie ROBERTS | (88) | Aberdeen | 1:20.57 |
20. | Barbara HOCKRIDGE | (88) | Garioch | 1:20.68 |
21. | Victoria MACDONALD | (89) | Inverness | 1:20.83 |
22. | Kirsty HOGG | (89) | Inverness | 1:20.86 |
23. | Emma TAYLOR | (88) | Aberdeen | 1:21.20 |
24. | Keira WRIGHT | (89) | Forres | 1:21.25 |
25. | Zoe BEESLEY | (88) | Upper Deesid | 1:21.30 |
26. | Laura ANDERSON | (89) | Inverness | 1:21.41 |
27. | Claire MCDONALD | (88) | Westhill | 1:21.68 |
28. | Louise RENNIE | (88) | Garioch | 1:21.71 |
29. | Josephine WILLIAMSON | (88) | Delting | 1:22.47 |
30. | Margaret TOUGH | (89) | Bridge O Don | 1:22.61 |
31. | Zoe HENDERSON | (88) | Aberdeen | 1:23.71 |
32. | Coreen BEANGE | (89) | Westhill | 1:23.77 |
33. | Anna MACLEOD | (89) | Inverness | 1:23.78 |
34. | Corinne WALKER | (89) | Inverness | 1:23.89 |
35. | Joleen FALCONER | (88) | Aberdeen Dol | 1:23.97 |
36. | Emma MACDONALD | (89) | Easter Ross | 1:24.14 |
37. | Carolyn SINCLAIR | (88) | Broch | 1:25.29 |
38. | Kathryn MCPHERSON | (89) | Westhill | 1:25.34 |
39. | Rebekah SENIOR | (88) | Ythan | 1:25.53 |
40. | Katrina SANDISON | (89) | Delting | 1:25.66 |
41. | Claire HUNTER | (89) | Ythan | 1:25.77 |
42. | Hannah METELSKI | (88) | Stonehaven | 1:26.00 |
43. | Kelly MCINTOSH | (89) | Broch | 1:26.91 |
44. | Hannah LAWRANCE | (89) | Broch | 1:27.38 |
45. | Sarah ENGLAND | (88) | Upper Deesid | 1:27.54 |
46. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 1:28.09 |
47. | Amanda FORTH | (89) | Westhill | 1:28.55 |
48. | Anna BRENNAN | (89) | Forres | 1:29.68 |
Final WOMENS 12/13 YEARS 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachel ANDREW | (89) | Inverness | 1:09.77 |
2. | Rachel HANNA | (89) | Inverness | 1:11.43 |
3. | Lisa IRVINE | (88) | Banchory | 1:12.89 |
4. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 1:13.66 |
5. | Hannah MILEY | (89) | Garioch | 1:14.87 |
6. | Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | 1:15.56 |
7. | Anna BOEF | (88) | Cults Otter | 1:17.09 |
8. | Isabel LAFARGUE | (89) | Aberdeen Dol | 1:17.12 |
Heats WOMENS 16yrs/OVER 100m.BACKSTROKE
Final WOMENS 16yrs/OVER 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Catherine GARNER | (85) | Inverness | 1:08.17 |
2. | Lauren KENNEDY | (84) | Westhill | 1:09.59 |
3. | Sandra McRAE | (75) | Garioch | 1:11.06 |
4. | Lynn HARDIE | (85) | Thurso | 1:11.96 |
5. | Bryony MCPHERSON | (85) | Westhill | 1:13.89 |
6. | Jennifer KENNEDY | (85) | Westhill | 1:16.16 |
7. | Alison REID | (84) | Upper Deesid | 1:19.11 |
8. | Laura SIMMONITE | (83) | Thurso | 1:23.90 |
Heats WOMENS 14/15 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachael KEIR | (86) | Elgin | 2:21.60 |
2. | Angeline MACLAREN | (87) | Inverness | 2:23.72 |
3. | Fiona BOOTH | (86) | Upper Deesid | 2:27.29 |
4. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 2:28.40 |
5. | Kirsten RENWICK | (87) | Cults Otter | 2:29.50 |
5. | Siobhan MCMAHON | (87) | Aberdeen Dol | 2:29.50 |
7. | Anna HARRINGTON | (87) | Aberdeen Dol | 2:36.19 |
8. | Carla DAVIES | (86) | Forres | 2:42.55 |
9. | Kirsty WALTER | (86) | Orkney | 2:42.95 |
10. | Michelle GAUNT | (86) | Cults Otter | 2:42.97 |
11. | Suzy LEWIS | (87) | Cults Otter | 2:45.01 |
12. | Sophie ALLARDYCE | (87) | Upper Deesid | 2:45.56 |
13. | Roslyn HENDRY | (87) | Stonehaven | 2:46.31 |
14. | Hayley CAMERON | (86) | Westhill | 2:48.08 |
15. | Amy RENNIE | (87) | Grantown | 2:48.74 |
16. | Kimberley DURNO | (87) | Westhill | 2:49.52 |
17. | Lisa MORTIMER | (87) | Aberdeen Dol | 2:49.81 |
18. | Deborah SUTHERLAND | (87) | Forres | 2:50.83 |
19. | Caroline GUY | (87) | Nairn | 2:51.98 |
20. | Chloe ADAM | (87) | Garioch | 2:52.00 |
21. | Megan MACKIE | (87) | Ythan | 2:53.05 |
22. | Natalie THOMSON | (87) | Aberdeen | 2:53.14 |
23. | Claire BARRIE | (87) | Bridge O Don | 2:54.35 |
24. | Kelly LAWRANCE | (87) | Broch | 2:54.75 |
25. | Megan PHILLIPS | (86) | Banchory | 2:56.82 |
26. | Kerrie CRISP | (87) | Ythan | 2:57.45 |
27. | Fiona SHAW | (87) | Inverness | 2:58.89 |
28. | Hazel GUY | (86) | Nairn | 2:59.21 |
29. | Morag COLE | (87) | Inverness | 3:00.63 |
30. | Kylie GORDON | (88) | Banchory | 3:11.04 |
Final WOMENS 14/15 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachael KEIR | (86) | Elgin | 2:18.91 |
2. | Angeline MACLAREN | (87) | Inverness | 2:22.84 |
3. | Fiona BOOTH | (86) | Upper Deesid | 2:24.18 |
4. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 2:30.80 |
5. | Kirsten RENWICK | (87) | Cults Otter | 2:31.91 |
6. | Anna HARRINGTON | (87) | Aberdeen Dol | 2:34.69 |
7. | Siobhan MCMAHON | (87) | Aberdeen Dol | 2:38.32 |
8. | Carla DAVIES | (86) | Forres | 2:42.80 |
Heats WOMENS 16yrs/OVER 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Carey ABEL | (86) | Elgin | 2:28.31 |
2. | Lauren KENNEDY | (84) | Westhill | 2:31.31 |
3. | Catherine GARNER | (85) | Inverness | 2:31.60 |
4. | Bryony MCPHERSON | (85) | Westhill | 2:32.58 |
5. | Lynn HARDIE | (85) | Thurso | 2:33.85 |
6. | Sandra McRAE | (75) | Garioch | 2:39.70 |
7. | Arlene W HEPBURN | (84) | Deveron | 2:45.00 |
8. | Jennifer KENNEDY | (85) | Westhill | 2:45.25 |
9. | Lucinda SUTHERLAND | (84) | Thurso | 2:50.30 |
10. | Alison REID | (84) | Upper Deesid | 2:53.84 |
11. | Lindsey M FRENCH | (85) | Deveron | 2:56.74 |
12. | Laura SIMMONITE | (83) | Thurso | 2:56.88 |
13. | Gemma BARRON | (84) | Upper Deesid | 2:58.08 |
Heats WOMENS 11 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 2:46.29 |
2. | Kerry HARRIS | (91) | Aberdeen Dol | 3:00.52 |
3. | Simone PRENTICE | (91) | Cults Otter | 3:01.32 |
4. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 3:06.62 |
5. | Kirsty EWEN | (90) | Nairn | 3:09.82 |
6. | Rosalyn SCLARE | (90) | Aberdeen Dol | 3:10.02 |
7. | Gillian CLARK | (90) | Forres | 3:12.38 |
8. | Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | 3:12.83 |
9. | Leanne GOLD | (90) | Westhill | 3:13.64 |
10. | Morven ALEXANDER | (90) | Aberdeen Dol | 3:17.94 |
11. | Nadia GRAY | (90) | Thurso | 3:18.67 |
12. | Lisa FALCONER | (90) | Aberdeen Dol | 3:20.13 |
13. | Katie HUGHES | (90) | Banchory | 3:22.05 |
14. | Lucy MCARTHUR | (90) | Stonehaven | 3:22.72 |
15. | Kimberly SUMMERS | (90) | Peterhead | 3:23.91 |
16. | Stephanie HARRIS | (90) | Delting | 3:24.92 |
17. | Katy PRIMAVESI | (90) | Cults Otter | 3:26.18 |
18. | Victoria RIGDEN | (90) | Cults Otter | 3:27.64 |
19. | Zara A HEPBURN | (90) | Deveron | 3:31.44 |
20. | Sarah KERR | (90) | Aberdeen Dol | 3:33.12 |
21. | Joy PRESTON-GOODE | (90) | Delting | 3:34.00 |
Final WOMENS 16yrs/OVER 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Lauren KENNEDY | (84) | Westhill | 2:27.40 |
2. | Carey ABEL | (86) | Elgin | 2:27.75 |
3. | Catherine GARNER | (85) | Inverness | 2:31.71 |
4. | Bryony MCPHERSON | (85) | Westhill | 2:32.26 |
5. | Lynn HARDIE | (85) | Thurso | 2:33.65 |
6. | Arlene W HEPBURN | (84) | Deveron | 2:46.30 |
7. | Jennifer KENNEDY | (85) | Westhill | 2:46.45 |
8. | Lucinda SUTHERLAND | (84) | Thurso | 2:46.56 |
Final WOMENS 11 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 2:47.75 |
2. | Kerry HARRIS | (91) | Aberdeen Dol | 3:00.38 |
3. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 3:04.84 |
4. | Simone PRENTICE | (91) | Cults Otter | 3:05.04 |
5. | Kirsty EWEN | (90) | Nairn | 3:08.91 |
6. | Gillian CLARK | (90) | Forres | 3:09.09 |
7. | Rosalyn SCLARE | (90) | Aberdeen Dol | 3:13.54 |
8. | Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | 3:14.24 |
Heats WOMENS 12/13 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 2:36.87 |
2. | Hannah MILEY | (89) | Garioch | 2:40.56 |
3. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 2:40.99 |
4. | Sarah-Jane LAW | (89) | Inverness | 2:44.01 |
5. | Lisa IRVINE | (88) | Banchory | 2:45.34 |
6. | Emma MITCHELL | (89) | Stonehaven | 2:45.67 |
7. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 2:48.93 |
8. | Donna REID | (88) | Aberdeen Dol | 2:48.95 |
9. | Claire MCDONALD | (88) | Westhill | 2:49.95 |
10. | Zoe BEESLEY | (88) | Upper Deesid | 2:50.83 |
11. | Sarah WHITE | (88) | Forres | 2:51.67 |
12. | Shona GILFILLAN | (89) | Forres | 2:51.83 |
13. | Keira WRIGHT | (89) | Forres | 2:51.85 |
14. | Anna BOEF | (88) | Cults Otter | 2:51.94 |
15. | Beverley DUNCAN | (89) | Aberdeen Dol | 2:52.19 |
16. | Rachael FOWLIE | (89) | Banchory | 2:52.61 |
17. | Laura ANDERSON | (89) | Inverness | 2:53.25 |
18. | Isabel LAFARGUE | (89) | Aberdeen Dol | 2:54.23 |
19. | Katie ROBERTS | (88) | Aberdeen | 2:54.44 |
20. | Victoria MACDONALD | (89) | Inverness | 2:56.40 |
21. | Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | 2:56.48 |
22. | Emma MACDONALD | (89) | Easter Ross | 2:57.19 |
23. | Kathryn MCPHERSON | (89) | Westhill | 2:57.47 |
24. | Alana BROWN-KERR | (88) | Upper Deesid | 2:57.57 |
25. | Margaret TOUGH | (89) | Bridge O Don | 2:57.97 |
26. | Carolyn SINCLAIR | (88) | Broch | 2:59.14 |
27. | Coreen BEANGE | (89) | Westhill | 2:59.25 |
28. | Kelly MCINTOSH | (89) | Broch | 3:00.02 |
29. | Barbara HOCKRIDGE | (88) | Garioch | 3:00.26 |
30. | Catherine STEWART | (89) | Banchory | 3:00.37 |
31. | Niamh DELANEY | (88) | Orkney | 3:02.30 |
32. | Josephine WILLIAMSON | (88) | Delting | 3:03.49 |
33. | Hannah LAWRANCE | (89) | Broch | 3:04.08 |
34. | Amanda FORTH | (89) | Westhill | 3:04.97 |
35. | Kerry FEENEY | (89) | Elgin | 3:05.18 |
36. | Louise RENNIE | (88) | Garioch | 3:05.38 |
37. | Joleen FALCONER | (88) | Aberdeen Dol | 3:05.63 |
38. | Sarah ENGLAND | (88) | Upper Deesid | 3:06.53 |
39. | Corinne WALKER | (89) | Inverness | 3:07.59 |
40. | Rebecca THOMSON | (89) | Bridge O Don | 3:09.32 |
41. | Anna MACLEOD | (89) | Inverness | 3:09.44 |
42. | Hannah METELSKI | (88) | Stonehaven | 3:09.72 |
43. | Sarah SUTHERLAND | (88) | Aberdeen Dol | 3:10.25 |
44. | Anna BRENNAN | (89) | Forres | 3:12.23 |
45. | Joanna HUTT | (88) | Banchory | 3:20.59 |
| Rachel ANDREW | (89) | Inverness | DIS ST |
| Alyson EDDIE | (89) | Broch | DIS T 3L. |
Final WOMENS 12/13 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 2:37.18 |
2. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 2:41.01 |
3. | Emma MITCHELL | (89) | Stonehaven | 2:46.76 |
4. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 2:47.83 |
5. | Donna REID | (88) | Aberdeen Dol | 2:48.14 |
6. | Claire MCDONALD | (88) | Westhill | 2:49.74 |
7. | Lisa IRVINE | (88) | Banchory | 2:53.70 |
| Sarah-Jane LAW | (89) | Inverness | DNF |
Heats (Declared Winners) WOMENS 14/15 YEARS 400m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 5:09.22 |
2. | Angeline MACLAREN | (87) | Inverness | 5:12.57 |
3. | Fiona BOOTH | (86) | Upper Deesid | 5:15.84 |
4. | Siobhan MCMAHON | (87) | Aberdeen Dol | 5:16.47 |
5. | Kirsten RENWICK | (87) | Cults Otter | 5:28.12 |
6. | Anna HARRINGTON | (87) | Aberdeen Dol | 5:35.79 |
7. | Kimberley DURNO | (87) | Westhill | 5:38.55 |
8. | Suzy LEWIS | (87) | Cults Otter | 5:50.50 |
9. | Claire BARRIE | (87) | Bridge O Don | 5:54.21 |
10. | Roslyn HENDRY | (87) | Stonehaven | 5:56.37 |
11. | Natalie THOMSON | (87) | Aberdeen | 6:03.62 |
12. | Amy RENNIE | (87) | Grantown | 6:05.56 |
13. | Megan PHILLIPS | (86) | Banchory | 6:16.49 |
14. | Kylie GORDON | (88) | Banchory | 6:54.75 |
Scottish Swim Meet Results Service